Captain Crucial Cut                                                                                                                      Adventures in Sound                                                                                                                                                                     Orchestras, Bands & Streetmusic                                                                                                                                           Mi. 27.05.20 19-21h/ Do. 28.05.20 10-12h

Radio X 91.8 Frankfurt

http://www.radiox.de/livestream

  1. Nigerian Union Rhythm Group * Tortoise Mambo
  2. Orchestre Créole Delvi * Edamyso I
  3. Verquete E O Conjunto Uirapuru * Mambo Assanhado
  4. West African Rhythm Brothers * Egbe Mi
  5. Yaseen & Party * Tufuate
  6. Manolis Aggelopoulos * O Tsigganos
  7. Giorgos Mitsakis * O Horos Ton Pallikaron
  8. Mestre Cupijo e Seu Ritmo * Despedida
  9. Dave Bartholomew * Shrimp & Gumbo
  10. Salgado Armando Freire * Fado Estoril
  11. Sol Hopii * Farewell Blues
  12. The Hot 8 Brass Band * Sexual healing
  13. Francisco Carlos * Nos Cabelos De Rosinha
  14. Yaseen & Party * Nna-Kilvo
  15. Pinduca * Vamos Farrear
  16. Dell Mc Coury * The Cakewalk
  17. King Pepe & His Calypso Combo * Long Road
  18. Michi Sarmiento Y Su Combo Bravo * Cumbia Raja
  19. Creolita Orchestre Tipque * Martiniquais
  20. The Tokyo AllStars * Shanghai No Hana Uri Musume
  21. Jackson Kabala * Abayashi Bonse Bati Bwela / Both Parents Come Sya Come Back
  22. Nonwintwi Macholweni * Something very Big is Going
  23. Lungla et Choeur Antillais * Pepe
  24. Os Quentes de Terra Alta * Praia de Algodoal
  25. Sam Bush * B Natural
  26. Banda de Torrente * Levante
  27. Tabou Combo * Natacha
  28. Mahobahobo * The Weaver Bird
  29. Julius Mochekoana & Leboea Marc * Litsoanya 1
  30. Sam Castendet & Orchestre * Les Adieux d´une Creole
  31. Tambores de Cuareim * Candombé Uruguay

Captain Crucial Cut

Adventures in Sound

music for films

Mi. 22.04.20 19-21h/ Wh. Do. 23.04.20 10-12h

Radio X Frankfurt 91.8

  1. Henri Mancini * Experiment in Terror
  2. Georges Guétary * Andalucia
  3. The Bob Leaper Orchestra * High Wire * OST Danger Man
  4. Nino De Murcia * Mi Flamenco Twist
  5. Irving Joseph Orchestra * Murder Inc.
  6. Mikael Tariverdiev * Burned Out Nerves
  7. Hans Posegga * Fog City Chase
  8. Irving Joseph Orchestra * Stool Pigeon
  9. Krzysztof Komeda * Rosemarys Baby
  10. Mikael Tariverdiev * Moscow Morning
  11. Franco Bixio/Fabio Frizzi/Vincenzo Tempera *I quattro dellápocalisse
  12. Ennio Morricone * Marcia in La/ Marche en La * OST Alzati Spia – Espion, lève-toi
  13. Johnny Trunk * Mobilis in Mobile
  14. Marcello Giombini * 4 3 2 1 Morte (Sequenze 9) * OST Perry Rhodan – Mission Stardust
  15. Alain Romans, Juliette Mayniel, Jean Costa * Tango de Thé Dansant * OST Un Couple
  16. Nino Rota * Toby Dammit * OST Tre passi nel delirio
  17. Vladimir Cosma * Le Diner de Cons
  18. Manos Hadjidakis * Oneiro Gia Tentyboudes * OST Street of Dreams
  19. Gert Wilden * Saucy Beats
  20. Gino Conte * Afro Swing * OST Nell anno della luna
  21. Johnny Dankworth * Beefeaters
  22. Teo Usuelli * Chiaro Di Luna * OST Marcia nuziale
  23. Giovanni Fusco * La Corruzzione * OST
  24. Mikael Tariverdiev * Reminiscence * OST Seventeen Moments of Spring
  25. Mikael Tariverdiev * Harpsicord Rhythm
  26. Mikael Tariverdiev * On Tikhoretskaya
  27. Franco Bixio/Fabio Frizzi/Vincenzo Tempera * The Swindler of the Saloon
  28. Chas McDevitt, Nancy Whisky * Johnny-O
  29. Gert Wilden * Detective Scott
  30. The Eagles * Maigret Theme
  31. Giovanni Fusco * L´Avventura Theme * OST
  32. Kenyon Hopkins * Hard Latin
  33. Los Quatre de Ruff * Quin Será
  34. Domenico Modugno * La Sbandata * OST La Sbandata
  35. Creed Taylor Orchestra * Lonesome and Blue
  36. Gianfranco Plenizio * Anni ruggenti * OST La Collina degli stivali
  37. Simone Sciumbata/ Claudio Pezzotta * Go West
  38. Nino Rota * Cabiria E IL Divo (Mambo Di Cabiria)

Vorschau: Mi. 27.05. 19-21h/ Do. 28.05.  10-12h: Orchestras, Bands & Streetmusic

Captain Crucial Cut

Adventures in Sound

musique africaine

Mi. 22.01.20 19-21h/ Do. 23.01.20 10-12h

Radio X Frankfurt 91.8

http://www.radiox.de/livestream

  1. Mac & Party * Kiss To Kiss
  2. Yaseen & Party * Suku-Mambo
  3. Nigerian Union Rhythm Group * Abeni
  4. Awotwi Paynin & His Ghana Rockers * Brown Skin Gal
  5. African Jazz * Flowers Of Luckness
  6. Yaanom, Nkansah * Pem Dwe
  7. Colomach * Kassa Kpa Sama Kpa
  8. K. Frimpong & His Cubano Fiestas * Kyenkyen Bi Adi Máwu
  9. Geraldo Pino * Let Them Talk
  10. Benis Cletin * Soul Fever
  11. Bagette et Le Vedette Jazz Orchestre * Rhythmo Vedette Jazz
  12. Samira Dunia * Galbi La Tawha Tani ( My Heart, Don´t Fall in Love Again)
  13. Yaseen & Party * Tufuate
  14. Nigerian Union Rhythm Group * Tortoise Mambo
  15. Mac & Party * Liverpool
  16. Orchestre Kongo Jazz * La Belle Lucie Botayi
  17. Kodjovi Kush & Afrospot All Stars * Vonononon
  18. Ellington/ Mingus/ Roach * Fleurette africaine
  19. Mulatu Astatke * Yekermo Sèw
  20. Bola Johnson & His Easy Life Beats * Ezuko Buzo
  21. Emad Youssef * Al Bareedo Ana ( The One I Love)
  22. Livy Ekemezie * Classic Lover
  23. Bella Bellow * Rockia
  24. Lord Lebby * Ethiopia
  25. Sir Victor Uwaifo & His Melody Maestros * Dododo (Ekassa No.1)
  26. Tunde Mabadu * Viva Disco
  27. Taj Makki * Ma Aarfeen Nagool Shino!
  28. Mahmoud Ahmed * Mar Teb Yelal Kafesh
  29. Olufemi Ajasa & His Nigerian Bros * Aiye Le
  30. Sir Shina Peters & His International Stars * Yabis

Vorschau: Filmmusik Mi. 22.04. 19-21h/23.04. 10-12h

 

 

Captain Crucial Cut                                                                                                                                

Adventures in Sound

Exotic Music

Mi. 26.02.20  19-21h/ Do. 27.02.20  10-12h

  1. Gerassimos Lavranos * Ligo Ligo Tha Me Synthiseis (Bossa Nova Bouzouki)
  2. Los Espanoles * Madhoubala
  3. Gus Vali & The John Charisi Orchestra * The Saints
  4. Bob McFadden * Noisy Village
  5. Buddy Sarkissian & Fred Elias * Caravan
  6. The Tielman Brothers * Twistin´The Carioca
  7. The El Torros * Dance With Me
  8. Los Indonesios * Gitana
  9. The Tielman Brothers * Tahiti Jungle
  10. Cris Vardakis * Oglan Oglan
  11. The Swallows * Adventures in Paradise
  12. Giorgio Rocco, Quintetto Capitol Roma * Mustapha Pasha
  13. Hot Jumpers * Mexicali Rose
  14. The Shephards * Cool Mambo
  15. Charles „Chick“ Ganimian * Swingin´The Blues
  16. Edmundo Ros & His Orchestra * The Cheeky Parakeet
  17. Pitsa Negri & Antonis Kleidoniaris * Tha Se Pantrefto Moro Mou
  18. Lili Boniche * Ana El Owerka (Algerian Tango)
  19. Giannis Tatasopoulos, Roger King Mozian * Oriental Cha Cha
  20. Spiros Zagoreos * Stis Larisis To Potami
  21. Giorgos Mitsakis * O Horos Ton Pallikarion
  22. Lecuona Cuban Boys * Nosotros
  23. The Mills Brothers * Jungle Fever
  24. Nat King Cole & Jack Costanzo * Calypso Blues
  25. Chinita Rivero * Leila
  26. Ted Lewis * Egyptian Ella
  27. Jimmie Haskell & His Orchestra * Venus
  28. Eddie „The Sheik“ Kochak * Mambo Arabia
  29. Eddie „The Sheik“ Kochak * Jazz in Port Said
  30. Juan Montego & The Kingston Or * On The Desert Road
  31. The Tielman Brothers * Bossa Nova Baby
  32. The Hurricane Rollers * Once

Captain Crucial Cut
Adventures in Sound
Music Everybody Knows – Version Excursion
Mi. 25.12.19 19-21h/ Wh. Do. 26.12.19 10-12h
Radio X Frankfurt 91.8
http://radiox.de/livestream
http://radiox.de/radio-x-7

1. Luise Bennett * Day Da Light
2. Serge Ermoll * Barefoot Boy
3. Johnny Williams * Whatever Lola Wants
4. Serge Ermoll * Peter Gunn
5. Monty & The Cyclones * Summertime
6. Billie Holiday/ Ben Webster * Speak Low
7. Chuz Alfred * Caravan
8. The Charioteers * Alouette
9. Nina Simone * Love Me Ore Leave Me
10. Ray Noble Orchestra/ Al Bowlly * Cloe Your Eyes
11. David Serero & Myth Box * Habanera
12. Bola De Nieve * Babalu
13. Gatemouth Brown * Summertime
14. B. Bumble & The Stingers * Nut Rocker
15. Los Irunakos * La PalomaTwist
16. John Buzon Trio * Caravan
17. Derick Harriot * Reach Out I´ll Be There
18. Roberto Carlos * Amapola
19. Buddy Sarkissian/ Fred Elias * Caravan
20. Prince Buster * Dont Throw Stones
21. Albert Mangelsdorff Quintett * Sakura Waltz
22. Martin Fröst * Flight Of The Bumble Bee
23. Chico Hamilton * Big Noise From Winnetka
24. The Tielman Brothers * Little Häns´chen Twist
25. Camille Howard * Schubert´s Serenade Boogie
26. Jo Privat & Les Manouche de Paris * Minor Swing
27. Jascha Heifetz/ Emanuel Bay * It Ain´t Necessarily So
28. The Beatles * Besame Mucho
29. Los Llopis * Hasta La Vista Crocodilo
30. The Isley Brothers * Respectable
31. Tina & IkeTurner * Get Back
32. Elliot Fisher * Eleonor Rigby
33. The 5 Jones Boys * Mr. Ghost Goes To Town
34. Hakki Obadia/ Eddie Kochak * Oriental Mush Mush
35. Charles Ganimian/ Los Saxos Del Averno * Come With Me To The Casbah

Captain Crucial Cut
Adventures in Sound
Perlen aus dem Archiv - International
Mi. 27.11.2019 19-21h/ Wh. 28.11.19 10-12h
Radio X Frankfurt 91.8

1. Roberto Carlos * O Calhambeque (Road Hog)
2. Roberto Carlos * Um Leao Está Solto nas Ruas
3. Roberto Carlos * Amapola
4. Los TNT * Eso
5. Enid Mosier & The Trinidad Steel Band * Petit brun doux-doux
6. Hermanas Benitez * El Vendedor de Melones
7. Los TNT * Siete Besitos
8. Los Llopis * Estremécete
9. Tzeni Vanou * An S´Arnitho Agapi Mou
10. Carla Thomas * Fools Fall in Love
11. Daniel Forestal Et Sa Guitar * Ces P´Tits Je Táime
12. Kim Loan * Can Nhà Ngoai
13. Trio Kitara * Nythes Magikes
14. Tonis Maroudas & Trio Armonia * To Tragoudi Tis Erimou (I Felaha I Gioulalam)
15. Annie Cordy * Samba D´Ali Baba
16. XY *Hoolahoop * Malaysia
17. Kieu Oanh * Dem Cuoi Cung
18. XY * Malaysia
19. Dave Tarras & Murray Lehrer Ensemble * Clarinet Polka
20. Paloma Fleta * El Chacachá de Tren
21. Tonis Maroudas * Hiliades Oneira
22. Hrach Jaboubian , John Stamatiou * Sultan´s Circus
23. Willard Cele * Penny Whistle Boogie
24. Los Llopis * ROCK
25. Los Irunakos * Mejor Te Vas
26. Ronnie Love * Chills and Fever
27. Billy Williams * The Pied Piper
28. Leo Price * Hey Now Baby
29. Duo Dinamico * Recordandote
30. S.E. Rogie * Twist With the Morningstars
31. Kurt Savoy * Harlem Rock an Roll
32. Du Droppers * Bam Balam
33. Tacit Blessing * Indecipherable
34. Johnny Wells * Lonely Moon
35. Roberto Carlos * Quero Me Casar Contigo
36. S. Janaki, S.P. Balasubrahmanyam * Germanien Senthan &                                                                      S. Janaki, P. Jayachandran * Vannathu Nallathu * OST Garjhanam
37. Lou Harrison * Labrynth No. 3 (1941): Image in the soil

Vorschau: Adventures in Sound - Version Excursion:                                                                             Mi. 25.12.19  19-21h/ Wh. 26.12.19  10-12h

 

 

1. The Four Seasons – Concerto for Violin in E Major, Op. 8 No. 1, RV 269 „La Primavera“ : II. Largo * Gli Incogniti, Amande Beyer, * Masters of Baroque
2. Purcell * Dido & Aeneas, Act II., Z. 626: No. 1, „Ho,Ho,Ho“
3. Ginastera * II. Scherzo * Jason Vieux * Ginastera: One Hundred
4. Prokofiev * XV. Inquito * Quartetto Energie Nove * Prokofiev: Quartets Nos 1 & 2 „Vision Fugitives“
5. Mieczyslaw Weinberg * Quintet in F Minor for Piano, Two Violins, Viola & Cello, OP. 18, III. Presto * Borodin Quartet Performs Quintet & Quartet No. 8
6. Martin Fröst * Dancing with Silent Purpose: II. Expressive Rage * Dances to a Black Pipe
7. Antonin Dvorak * Piano Trio No. 3 in F Minor, Op. 65 B 130: II. Allegretto grazioso (Live) * Renaud Capucon
8. Teodoro Anzelloti, Christophe Desjardins * Il peso di un pensiero: Elettrizzato * Of Waters Making Moan
9. Martin Fröst * Oblivion (version for orchestra) * Dances To A Black Pipe
10. Hanna Shybayeva * Steptangle * Tangos For Yvar
11. Rameau * Pieces de clavecin (1724), Suite in E Minor, RCT 2: No. 8 Tambourin * Jean Rondeau * Vertigo
12. Francois Poulenc * VI. Tempo de lÀllegro initial * Cameron Carpenter * Rhapsody on a Theme of Paganini & Poulenc: Organ Concerto
13. Hanna Shybayeva * Tango * Tangos For Yvar
14. Jerusalem Quartet, Hila Baggio * Yiddish: 1 Varshe * The Yiddish Cabaret
15. Hanna Shybayeva * Tango (Ms. Jackson Dances for the People) * Tangos For Yvar
16. Francisco Tarrega * Capricho arabe * Jason Vieux * Play
17. Nikolai Andrejewitsch Rimski-Korsakow * Tale of Tsar Saltan, OP. 57: Flight of the Bumblebee (arr. R. Pontinen) * Martin Fröst & Malena Ernman * Fröst and Friends
18. Guillaume Connesson * A Kind of Trane – Concerto for saxophone & orchestra: III. Coltrane on the Dancefloor * Stéphane Deneve, Brussels Philharmonic, Timothy McAllister * Lost Horizon 19. Erwin Schulhof * Five Pieces for String Quartet: II. Alla Serenata (allegretto con moto) * Jerusalem Quartet * The Yiddish Cabaret
20. Frederico Mompou * Cants mágics * Obscur * Mompou plays Mompou
21. Sergej Prokofiev * X. Ridicolasamente * Vision fugitives * Camerata Nordica * Other Music for Strings
22. Yannis Constantinidis * Six Etudes: No. 2, Basso ostinato * Athina Poullidou *Athina Poullidou Plays Music of Constantinidis & Skalkottas
23. Terci – Korad Gitar Ikilisi, Kürsat Terci, Kagan Korad, Ahmed Adnan Saygun * Aksak Tartilar Üzerine 10 Etüd No. 1 * Akdeniz Renkleri (Mediterranean Colors)
24. Alexey Goribol, Leonid Desvatnikov * Foxtrot * Fermata Compiled by Alexey Munipov
25. György Kurtag * Jatekok * Five-Finger Quarrel * Teodoro Anzellotti * Hungarian Diary
26. Dvorak: 4 Romantic Pieces, Op. 75, B. 150: I. Allegro moderato * Renaud Capucon, Kathia Buniatishvili * Franck, Grieg, Dvorak: Sonatas for violin
27. Valentin Radutio * Interlude * CD Remembering the Rain
28. Anton Bagatov * Letter from Sergej Rachmaninoff to Wim Mertins & Nicolo Paganini * Fermata. Compiled by Alexey Munipov
29. Mark-Anthony Turnage * Zehn Märsche um den Sieg zu verfehlen: 3. Marsch * Streifzüge durch die Avantgarde
30. Jean-Philippe Rameau * Suite in D-Dur *Les Cyplopes * Viviane Chassot * Rameau: Pièces de Clavecin
31. Balanescu Quartet * High Life for Strings * Streifzüge durch die Avantgarde